Jak si otevřít bankovní účet v Německu: 2024 průvodce

Daniela Ryplová
Autor textu
Olesya Mets
Hodnotitel
Naposledy aktualizováno
1. července 2024

Stěhujete se do Německa a potřebujete si zde otevřít bankovní účet? I když budete vše plánovat spořádaně dopředu před odjezdem, založení německého bankovního účtu vám může pěkně zavařit hlavu. A to nejen kvůli jazykové bariéře.

Tento článek vám pomůže pochopit proces otevření bankovního účtu v Německu. Zjistíte, jaké dokumenty k tomu budete potřebovat. Dočtete se, jaké jsou běžně dostupné možnosti k otevření německého účtu, ale dozvíte se také o mnohem jednodušších eventualitách, jako je třeba Wise či Revolut. Společnosti, které jsou k tomuto účelu jako stvořené. Tak čtěte dál!

Chci WiseChci Revolut

Co je klíčové, když si chcete zřídit účet v Německu?

 • Vybrat si typ účtu, který vyhovuje vašim potřebám.

 • Mít připravené identifikační dokumenty, jako je platný pas nebo občanský průkaz.

 • Předložit důkaz o trvalém pobytu v Německu.

Které dokumenty jsou potřeba k založení účtu v Německu?

Během procesu zakládání si německého bankovního účtu vyžadují běžné banky většinou následující dokumenty:

 • Doklad totožnosti, jako je pas nebo občanský průkaz.

 • Doklad o bydlišti (Anmeldung). Tento dokument se používá k uvedení vaší adresy v Německu.

Pokud si chcete založit studentský účet, budete muset doložit také potvrzení o studiu.

Některé banky mohou před otevřením účtu vyžadovat další dokumenty (výplatní pásku nebo potvrzení o platu). Vše závisí na podmínkách konkrétní banky. Před provedením těchto kroků je proto vhodné zjistit si co nejvíce informací u vámi zvolené banky. A být připraven na pověstnou německou byrokracii.

Jak si založit účet v Německu online a bez čekání: Poznejte Wise a Revolut

Největší problém většinou činí zmíněný Anmeldung. Pokud jste se totiž do Německa právě nastěhovali, je velmi nízká šance, že získáte vyžadované potvrzení o adrese. Běžné banky po vás ale tento dokument potvrzující vaší německou adresu vyžadují. To znamená, že pokud si chcete v Německu založit účet, banky tak trochu vyžadují, abyste v Německu měli adresu trvalého pobytu.

Pokud to tak není, prozkoumejte další možnosti, které vám k založení účtu v Německu nabízí Wise nebo Revolut. Obě společnosti nabízí multiměnové účty, které si můžete otevřít odkudkoliv. Eurový účet si tak klidně můžete otevřít z Česka s českou občankou. Wise například umožňuje otevření účtu s použitím dokumentů, které máte vyřízené již v České republice, a díky nim vám vytvoří účet také v EUR. Navíc ověření probíhá plně online. Ušetří vám to tak hodiny ztraceného času na úřadech či v bankách.

Více o WiseVíce o Revolut

Německý účet pro Čechy: Jak si založit účet v Německu jako cizinec?

Německý účet si jako cizinec založíte několika způsoby.

Pokud jste již dorazili do Německa a chcete si zde založit bankovní účet, s největší pravděpodobností budete muset zajít na jednu z poboček vybrané německé banky. Zde vám pracovník banky spolu s požadovanými dokumenty pomůže účet otevřít.

Pokud ale chcete účet mít založený ještě před vaším příjezdem, můžete tak učinit online. Musíte si tedy vybrat banku, která tento typ služby nabízí. Což však není ledakterá, a navíc v  závislosti na pravidlech a typu banky někdy může ověření všech informací, které bance nahrajete, trvat.

Ať už ale zvolíte otevření účtu osobně na pobočce, nebo online, jsou kroky, které je třeba dodržet, většinou téměř stejné. Pojďte se podívat, jak na to:

 • Proveďte průzkum a zvolte, u jaké německé banky si účet otevřete.

 • Shromážděte potřebné dokumenty k dokončení žádosti o otevření účtu.

 • Vyplněný registrační formulář odešlete osobně na pobočce banky nebo online, v závislosti na bance.

 • Vyberte typ bankovního účtu.

 • Podepište smlouvu.

 • Proveďte první platbu – banky totiž mohou požadovat vložení minimálního zůstatku, aby vám účet aktivovali.

Pro studenty je vhodné vyhledat banku, která umožňuje otevírání studentských účtů. Tyto účty nabízejí četné výhody a funkce přizpůsobené profilu studenta. Chcete-li otevřít tento typ účtu, musíte bance  poskytnout nejen svůj průkaz totožnosti,ale i doklad o statusu studenta.

Co je třeba vědět před založením účtu v Německu

Předtím, než si založíte účet v Německu, si raději zkontrolujte, že víte, jak se na proces zakládání připravit. Zde několik tipů, co si předem promyslet.

 • Trvalý pobyt: Ve většině případů budete muset předložit doklad o trvalém pobytu v Německu. To může zahrnovat platné povolení k pobytu, potvrzení o německé adrese (Anmeldung) nebo nájemní smlouvu.

 • Dokumenty ověřující vaši totožnost: Německé banky musí vaši totožnost ověřit před založením účtu. Mějte proto dokumenty, jako je občanský průkaz či cestovní pas, vždy připravené.

 • Typy bankovních účtů: Německé banky nabízejí několik různých typů účtů. Například běžné účty (Girokonto), spořicí účty (Sparkonto) nebo podnikatelské účty (Geschäftskonto). Před výběrem banky se rozhodněte, jaký typ účtu vyhovuje vašim potřebám.

 • Bankovní poplatky: Každá banka si účtuje různé poplatky za různé služby, jako například poplatky za vedení účtu, transakční poplatky a poplatky za výběr z bankomatu. Předem si tedy vždy zjistěte, jaké poplatky nabízí vámi vybraná banka, a rozhodněte se, co vám nejvíce vyhovuje.

 • Jazyk. Pokud němčinu neovládáte na vysoké úrovni, měli byste možná zvážit banky, které nabízejí vícejazyčné služby. S češtinou spíše nepočítejte, ale angličtinu je zastoupená více. Ušetříte si tak starosti například se záměnou jednorázové platby a trvalého příkazu.

Můžu si otevřít účet v Německu jen s občankou?

Vě většině případů by otevření účtu pouze s občankou mělo fungovat. Německo je přece v EU. K založení bankovního účtu by vám tak měl stačit jen doklad totožnosti jako občanský průkaz nebo cestovní pas.

Problémem ale zůstává vyžadování potvrzení o vaší německé adrese, s čímž vám česká občanka bohužel moc nepomůže.

Nejlepší účet v Německu pro cizince

Německé banky nabízejí řadu možností také pro cizince. Nemusíte se tedy bát, že když nejste rodilý Němec, na bankovní účet nedosáhnete.

Abyste se v těchto nabídkách snáze vyznali, prohlédněte srovnávací tabulku níže, která představuje nejlepší účty dostupné v Německu pro cizince.

SlužbaWiseRevolutDeutsche BankPostbank
Měny, které můžete držet na účtu50+ měn, včetně EUR30+ měn, včetně EUREUREUR
Možnost otevření účtu před příjezdem do NěmeckaAnoAnoAnoAno
Online otevření účtuAnoAnoAnoAno
Poplatek za otevření účtuZdarma ZdarmaZdarmaZdarma
Poplatky za vedení účtuZdarmaStandardní zdarma, placené 115–⁠⁠⁠⁠⁠⁠1100 CZK měsíčně0-13,90 EUR měsíčně0-10,90 EUR měsíčně
Poplatky za mezinárodní převodNízké a transparentní poplatky, které si můžete spočítat zde0,5 až 1 % v závislosti na typu účtu a limitu směny15-1000 CZK 0-12 EUR
Debetní kartaAnoAnoAnoAno
Poplatek za objednání debetní karty180 CZKAno, výše není veřejně známáZdarmaZdarma
Poplatek za vedení debetní kartyZdarma

0-1 100 CZK


18 EUR ročně0-29 EUR ročně
Poplatek za zrušení účtu ZdarmaZdarma

Zdarma


Zdarma

Německý finanční trh skutečně disponuje širokou nabídkou bank, mezi kterými můžete volit, Deutsche Bank a Postbank jsou jen dva zářné příklady.

Wise účet v Německu

Wise umožňuje svým uživatelům snadno získat multiměnový účet, na kterém můžete držet více než 40 měn najednou.Kromě toho můžete také získat místní bankovní údaje ve více než 10 různých měnách, což je skvělý způsob, jak obejít tradiční banky.

S Wise můžete snadno odesílat a přijímat peníze na místní bankovní účty v mnoha zemích. Účet si otevřete online a bez administrativních omezení.

Jak si založit účet u Wise krok za krokem

 1. Otevřete webovou stránku Wise nebo aplikaci Wise.

 2. Klikněte na Registrovat.

 3. Zadejte svou e-mailovou adresu.

 4. Postupujte podle pokynů a vyplňte své osobní údaje.

 5. Ověřte své osobní údaje.

 6. A máte hotovo!

Založit Wise ihned

Revolut účet v Německu

Revolut je další známá služba, která nabízí možnost získat multiměnový účet, na kterém můžete směňovat téměř 28 cizích měn. Celkově má ​​Revolut po celém světě kolem 18 milionů zákazníků. S Revolut je možné získat místní bankovní údaje v několika zemích. Platforma navíc nabízí mnoho užitečných nástrojů a funkcí, které vám pomohou spravovat vaše finance. Ke svému účtu Revolut můžete mít dokonce propojenou kreditní kartu.

Jak si založit účet u Revolut krok za krokem

 1. Stáhněte si mobilní aplikaci.

 2. Otevřete si webovou stránku Revolut a pomocí aplikace naskenujte QR kód.

 3. Podle pokynů dokončete žádost - vyplňte vaše osobní údaje.

 4. Pročtěte si a odsouhlaste podmínky Revolut.

 5. Hotovo!

Zjistěte více o Revolut

Účet u Deutsche Bank

Deutsche Bank je jednou z největších německých bank. Nabízí možnost otevření několika typů bankovních účtů, každý s jinými výhodami. Všechny účty lze navíc otevřít online.

V závislosti na zvoleném účtu můžete využívat různé bankovní služby od běžných transakcí až po méně obvyklé benefity. S prémiovým účtem BestKonto získate například cestovní pojištění. Tento účet dokonce nabízí i kreditní kartu a několik dalších výhod. Počítejte však s poměrně vysokými náklady a značnými poplatky za mezinárodní převody.

Jak si založit účet u banky Deutsche Bank krok za krokem

 1. Vyberte svůj účet, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům. Vyplňte formulář. Dle Deutsche Bank by vám vyplnění nemělo zabrat více než 5 minut. Nezapomeňte si připravit občanku, nebo alespoň cestovní pas..

 2. Oveřte vaší totožnost, a to pomocí videa, které snadno natočíte přes počítač, tablet či telefon, nebo přes PostIdent.

 3. Pokud jste zvolili ověření pomocí videa, po odeslání okamžitě obdržíte přihlašovací údaje k online bankovnictví a aktivační dopis.

 4. A je to!

Účet u Postbank

Postbank také vlastní Deutsche Bank, mají u ní účty miliony Němců, neboť disponuje  širokou sítí poboček po celé zemi. Poskytuje běžný účet online, ale také řadu dalších účtů - všechny jsou však placené, výjimka platí pouze pro studenty, pro které je online účet zdarma.

Jak si založit účet u banky Postbank krok za krokem

 1. Na webové stránce Postbank si zvolte typ účtu, který vám vyhovuje.

 2. Vyplňte formulář. Zde vyplníte svoje osobní údaje, kontakty a další informace. I když Postbank na stránkách nezmiňuje žádné dokumenty, které byste si k založení měli připravit, neuděláte chybu, když budete mít po ruce občanku.

 3. Pokud si přejete, můžete si zřídit také debetní kartu k účtu. V tomto kroku ji můžete objednat.

 4. Po dokončení celého procesu vám Postbank zřídí účet a zašle vám veškeré potřebné informace, přístupové údaje a doklady.

K čemu přijde vhod bankovní účet v Německu

Vždy je dobré mít bankovní účet v zemi, ve které žijete. V Německu se vám může hodit například k tomu, abyste mohli dostávat výplatu od vašeho německého zaměstnavatele nebo třeba k placení nájmu.

Výhody založení účtu v Německu

 • Můžete dostávat výplatu v místní měně.

 • Usnadní vám to placení nájmu.

 • S bankovním účtem si také snáze můžete vyřídit pojištění či hypotéku.

 • Získáte platební kartu, se kterou můžete snáze nakupovat v místní měně.

Můžu si založit bankovní účet v Německu ještě před příjezdem?

Pokud ještě nejste v Německu, může být pro vás obtížné otevřít si klasický bankovní účet, jelikož řada běžných bank vyžaduje vaší fyzickou přítomnost na pobočce. Můžete tak ale učinit online a jako nejjednoduššího pomocníka využít například Wise či Revolut.

Můžu si otevřít účet v Německu online?

Teoreticky ano. Praktická část ale pokulhává. V Německu je samozřejmě možné získat online bankovní účet, pokud se však rozhodnete pro klasickou banku, budete nejspíš nuceni učinit několik kroků, které vyžadují fyzickou přítomnost. Postačit by vám však měl internet a pobočka pošty. Případně se budete muset po vašem příjezdu do Německa fyzicky dostavit do vybrané banky, abyste ověřili svou totožnost.

A jak na to?

Na webové stránce vámi zvolené banky si stáhněte formulář pro založení bankovního účtu a vytiskněte ho. S vyplněným formulářem se vydejte na nejbližší pobočku pošty. Pokud se neplánujete osobně dostavit do německé banky, budete muset vyplnit také tzv. POSTIDENT formulář. S pomocí občanky nebo pasu tak bude moct Deutsche Post ověřit vaši identitu. Oba formuláře zašlete na adresu banky. Do několika dnů by vám mělo přijít potvrzení o založení účtu.

Jednodušší způsob, který můžete uskutečnit z pohodlí vašeho domova, nabízí Wise či Revolut.

Jak dlouho trvá založení účtu v Německu?

Obecně platí, že proces založení účtu může trvat od několika dní do několika týdnů.

Doba, kterou vyžaduje založení bankovního účtu v Německu, se ale liší v závislosti na konkrétní bance a na dalších faktorech, jako je aktuální vytíženost banky a případná potřeba dalšího ověření vámi poskytnutých dokumentů.

Abyste si udělali představu o čase, který se založením bankovního účtu v Německu budete muset strávit, podívejte se, jak vypadá proces otevírání účtu krok za krokem:

 • Nejdříve si vyberte banku, u které si chcete účet založit.

 • Před návštěvou banky se ujistěte, že máte všechny potřebné dokumenty. Obvykle budete potřebovat cestovní pas nebo občanský průkaz a doklad o trvalém pobytu v Německu.

 • Požádejte o založení účtu ve vámi vybrané bance a vyplňte formulář.

 • Banka ověří vaší totožnosti.

 • Pokud banka vše dobře dopadne, budete požádáni, abyste podepsali smlouvu o založení účtu - vždy si smlouvu pečlivě přečtěte a ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám a poplatkům.

 • Ihned po podepsání, vám banka poskytne potřebné informace a prostředky k aktivaci účtu - bankovní karty, přístupové kódy a další instrukce.

Jaké typy účtů si lze otevřít v Německu?

Běžné banky v Německu nabízejí řadu různých účtů. Mohou to být:

 • Běžný účet (Girokonto): Běžný účet je nejběžnějším typem účtu v Německu. Slouží k běžným finančním transakcím, jako jsou platby, převody a výběry hotovosti. Běžný účet často zahrnuje platební kartu, přístup k internetovému bankovnictví a další služby.

 • Spořicí účet (Sparkonto): Spořicí účet je určen, jak jinak, pro spoření peněz. Obvykle nabízí vyšší úrokovou sazbu než běžný účet, ale může mít omezení na počet výběrů a minimální zůstatek. Spořicí účty jsou v Německu populární a pro dlouhodobé úspory a plánování financí se určitě alespoň jeden hodí.

 • Studentský účet (Studentenkonto): Studentský účet je určen speciálně pro studenty. Poskytuje jim výhody, jako jsou nižší poplatky, bezplatné výběry hotovosti a další studentské slevy. Obvykle vyžaduje potvrzení o studiu.

 • Podnikatelský účet (Geschäftskonto): Podnikatelé a firmy mohou otevřít podnikatelský účet pro správu svých finančních transakcí. Tyto účty mohou mít speciální funkce pro obchodní účely, jako jsou fakturace, přijímání platebních karet a další služby pro podnikání.

 • Společný účet (Gemeinschaftskonto): Společný účet může sdílet větší počet osob. Je vhodný pro manžele, partnery nebo rodinné členy, kteří chtějí sdílet finanční transakce a výdaje.

Jak si vybrat bankovní účet v Německu?

Při výběru bankovního účtu v Německu je kromě rychlosti jeho otevření důležité zvážit ještě několik dalších faktorů a porovnat nabídky různých bank. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci při výběru:

 • Poplatky: Zjistěte, jaké poplatky a provize banka účtuje za běžné operace, jako jsou výběry hotovosti, platby, zahraniční transakce a další. Srovnávejte tyto poplatky mezi různými bankami a zvažte, jaké jsou pro vás nejdůležitější.

 • Bankomaty: Zjistěte, jak široká je síť bankomatů dané banky. Ujistěte se, že budete mít snadný přístup k bankomatům pro výběr hotovosti bez poplatků, nebo alespoň s co nejnižšími..

 • Zákaznická podpora: Jak funguje zákaznická podpora zvolené banky? Nabízí telefonickou podporu, osobní setkání s bankovním poradcem na pobočce, nebo jen online chat? Pokuste se získat co nejvíce informací a vyhodnoťte, co vám nejvíce vyhovuje.

 • Hodnocení a recenze: Přečtěte si hodnocení a recenze bank od stávajících klientů. To vám může poskytnout užitečné informace o spokojenosti klientů, úrovni služeb a zkušenostech s konkrétní bankou.

Obecně je důležité zvážit své vlastní potřeby a preference. Ujasněte si, jak budete účet používat, jaké jsou vaše finanční cíle a jaké funkce a vlastnosti jsou pro vás nejdůležitější.

Jako německého nerezidenta pro vás může být rozhodujícím faktorem, zda banka vyžaduje nebo nevyžaduje potvrzení o trvalé adrese, které zatím nemusíte mít k dispozici.

Na kolik vyjde otevření účtu v Německu?

V závislosti na bance, kde se rozhodnete otevřít svůj bankovní účet v Německu, budete muset zaplatit určité poplatky. Některé banky v Německu mohou vyžadovat, abyste při otevření účtu provedli počáteční vklad. Někdy si také budete muset připlatit za přístup k prémiovým nabídkám a využívat doplňkové služby, pokud vám omezený běžný účet nestačí. Většina německých bank ale nabízí otevření účtů zdarma.

Tak například Deutsche Bank nabízí Junior účet zcela zdarma, bez měsíčních poplatků. Nabídne vám ale například kreditní kartu za příplatek 39 EUR, kterou můžete či nemusíte využít. Na kolik vás otevření účtu v Německu vyjde, tak záleží především na vašich preferencích.

Wise i Revolut nabízejí tyto služby zdarma nebo jen s velmi nízkými poplatky.

Je možné otevřít si bezplatný účet v Německu?

Jasně. Většina účtů, které si v Německu můžete založit, je zdarma. Pokud nepožadujete více nadstandardních služeb, běžný účet zdarma najdete v Německu snadno. Podmínky si ale určuje každá banka sama, a tak je dobré se o poplatcích vždy informovat předem. Dejte si také pozor na dodatečné poplatky, které po vás banky mohou vyžadovat - třeba za mezinárodní bankovní převody, či výběry hotovosti z bankomatů v zahraničí.

S jakými dodatečnými náklady počítat?

Při používání bankovního účtu v Německu se mohou vyskytnout některé dodatečné náklady. Zde je seznam některých běžných poplatků, které byste mohli ve svém výpisu objevit

 • Poplatky za transakce: Za určité transakce, jako jsou mezinárodní bankovní převody, převody do jiných bank nebo platby v cizí měně, mohou být účtovány poplatky.

 • Poplatky za výběr hotovosti: Pokud často vybíráte hotovost z bankomatů, víte, že to může být často spojeno s nepříjemnými poplatky. Často se setkáte s bezplatnými výběry v rámci sítě bankomatů dané banky, ale mimo ni jsou již výběry zpoplatněny.

 • Poplatky za platební karty: Někdy mohou účtovat poplatky za vydání nebo používání platebních karet, jako jsou debetní karty nebo kreditní karty.

Tipy, jak posílat peníze z Německa do Čech

Existuje několik možností, jak posílat peníze z Německa do České republiky. Zde je několik tipů:

 • Vždy si zkontrolujte kurzy jednotlivých bank a ideálně zvolte tu banku, která nabízí kurz nejvýhodnější.

 • Ověřte si výši možných limitů.

 • Podívejte se na poplatky, které si vámi zvolená banka účtuje. Zjistěte si, jaké všechny poplatky se na vaší platbu budou vztahovat, abyste nebyli překvapení.

 • Pořádně si pročtěte podmínky banky a buďte připraveni na všechny poplatky, které vám může k platbě připočíst.

Otevření účtu v Německu: Závěr

Jako cizinec si v Německu samozřejmě můžete založit bankovní účet, a to dokonce před vaším příjezdem. Stačí se obrátit na německou banku, která umožňuje online bankovní účty, který si můžete založit z pohodlí domova. Může to být ale často složitější, než to na první pohled vypadá. Některé banky však vyžadují ověření totožnosti, které musíte zasílat poštou nebo se následně dopravit na pobočku vybrané banky. Jiné banky zase požadují potvrzení o vaší trvalé německé adrese, které jako německý nováček často nemáte.

Jednodušší je otevřít si účet u poskytovatele online platebních služeb - třeba Wise nebo Revolut. U nich si účet založíte mnohem rychleji a snadněji. Umožňují vám obejít obvyklé papírování a založit účet hravě online. A navíc jsou levnější než běžné banky v Německu.

Chci WiseChci Revolut

Otevření účtu v Německu: FAQs

Může si cizinec otevřít účet v Německu?

Bankovní účet v Německu jako cizinec, tedy nerezident Německa, si můžete vyřídit bez omezení. Je možné, že se některé požadavky mohou lišit od toho, co německé banky požadují po rezidentech. Vždy se u banky pečlivě informujte předem.

Na kolik vyjde otevření účtu v Německu?

Zdarma. Banky většinou za otevření účtu nepožadují žádné poplatky.

Lze si otevřít účet v Německu online?

Otevření bankovního účtu v Německu online závisí na konkrétní bance, kterou si vyberete. Banky, které nabízejí možnost online založení účtu, určitě existují, a tak by to neměl být problém. Nebo využijte Wise a Revolut! Ty řešení zjednodušují a především zrychlují otevření bankovního účtu. Umožňují vám obejít se bez obvyklého papírování a založit si účet online. Navíc jsou obecně levnější než tradiční banky v Německu.

Jak si otevřít účet v Německu online?

Nejdříve zvolte banku, která poskytuje možnost otevření účtu online. Vyplňte online registrační formulář. Po schválení žádosti a ověření totožnosti vám banka pošle potvrzení o otevření účtu a smlouvu. Pokud se vším souhlasíte, podepište smlouvu elektronicky nebo ji vytiskněte a podepsanou zašlete bankovní instituci poštou. A je to!

Lze si otevřít účet v Německu ještě před příjezdem?

Ano, bankovní účet v Německu si můžete otevřít ještě před příjezdem. Některé banky umožňují otevřít účet online. Budete potřebovat konkrétní dokumenty jako pas nebo občanský průkaz.