Jak založit účet v zahraničí: Návod 2024

Daniela Ryplová
Autor textu
Olesya Mets
Hodnotitel
Naposledy aktualizováno
1. července 2024

Uvažujete o tom, že byste se přestěhovali do zahraničí? Jistě vás napadlo, jak si ve vaší vysněné zemi založíte bankovní účet, aby byl váš pobyt co nejsnadnější. Ať už vše plánujete před příjezdem, nebo už v zahraničí bydlíte, otevření bankovního účtu v zahraničí může být poměrně složitý proces.

Tento článek vám pomůže pochopit, jak založit účet v zahraničí bez stresu, a to na dálku nebo přímo na místě. Dozvíte se vše ohledně potřebných dokumentů a seznámíte se s několika dostupnými možnostmi, včetně přívětivých služeb pro mezinárodní převody a multiměnové účty, jako je Wise nebo Revolut.

Prozkoumejte WiseMrkněte na Revolut

Jaký účet je nejlepší pro život v zahraničí?

Otevřít si účet v zahraničí nemusí být vůbec nic snadného. Vzhledem k časté jazykové bariéře a byrokracii vám z toho může jít hlava kolem.

Důležité je vybrat si účet, který co nejlépe vyhovuje vašim konkrétním potřebám a zvyklostem v dané zemi. Vyplatí se pečlivě porovnat nabídky různých bank a finančních společností. Dobrým řešením ale bývají specializované finanční společnosti pro správu financí v několika měnách, jako je například Wise, Revolut nebo Monese.

Podívejte se na srovnání jejich funkcí v tabulce níže:


WiseRevolutMonese
Počet dostupných měn40+3630
Otevření před příjezdemAnoAnoAno
Otevření onlineAnoAnoAno
Poplatek za založení účtuZdarmaZdarmaZdarma
Měsíční poplatek za vedení účtuZdarmaZdarma standardní, 115–⁠⁠⁠⁠⁠⁠1100 CZK prémiové účtyBěžný účet zdarma, prémiové za poplatek 5,95-14,95 EUR
Poplatek za mezinárodní platbyNízké a transparentní poplatky od 0,42 %.0,5 až 1 % v závislosti na typu účtu a limitu směnyLiší se dle typu konta, nejvýše 3 %
Debetní karta k účtu180 CZK za dodání, vedení zdarmaÚčtuje si poplatky, oficiální výše neoznámenaAž 4,95 EUR za dodání, vedení zdarma
Poplatek za uzavření účtuZdarmaZdarmaZdarma

Největší výhodou těchto účtu je, že umožňují otevřít účet plně online a začít jej okamžitě používat, třeba díky mobilní aplikaci. U poskytovatelů jako Wise, Revolut a Monese si můžete otevřít svůj mezinárodní účet v několika zemích světa a nezáleží na tom, kde máte trvalé bydliště. Ve srovnání s běžnými bankami často získáte nižší poplatky a lepší výběr multiměnových a mezinárodních služeb. Pokud tedy žijete v zahraničí nebo se chystáte za hranice odstěhovat, je to jedna z možností, nad kterou se vyplatí zamyslet.

Zakládám si účet s WiseZakládám si účet s Revolut

Wise

Wise nabízí multiměnový účet pro uživatele z řad fyzických i právnických osob, na němž můžete držet a směňovat více než 40 měn. K němu získáte také debetní kartu, se kterou můžete platit ve 160 zemích světa! Navíc získáte i bankovní údaje k účtům v 10 měnách, včetně EUR, USD a GBP. Wise, narozdíl od běžných bank, využívá středový směnný kurz bez přirážek. Kromě multiměnového účtu si můžete založit také business účet pro podnikatele.

Poplatky: Za založení ani vedení účtu neplatíte nic. Za převod měn si pak Wise účtuje nízké a transparentní poplatky, které si můžete zjistit předem, a směny vždy převádí se středovým směnným kurzem. To je ten, který využívá ECB a najdete ho na Googlu.

Na co si dát pozor: Za získání fyzické debetní karty zaplatíte poplatek 180 CZK. Někdy budete muset zaplatit také za výběr z bankomatu - Wise garantuje dva výběry měsíčně zdarma, pokud přesáhnete nebo si chcete vybrat více než 5000 CZK, účtuje si Wise 1,75 %.

Dostupnost: Wise je dostupný v 160 zemích celého světa a svou síť působení neustále rozšiřuje.

Chci Wise

Revolut

Účty Revolut umožňují zákazníkům držet a směňovat 36 měn a utrácet pomocí propojené debetní karty ve 160 zemích světa. Revolut nabízí několik různých možností osobních a firemních účtů, které se však pojí s dalšími poplatky a funkcemi.

Poplatky: Standardní účet u Revolut je zdarma, připlatíte si však za vedení prémiových účtů, které také nabízejí širší škálu funkcí. Jejich cena se pohybuje mezi 115–⁠⁠⁠⁠⁠⁠1100 CZK. Revolut si také účtuje poplatky za víkendové směny nebo směnu exotické měny.

Na co si dát pozor: Neplacené účty povolují měsíčně směnit 25 000 CZK, za vyšší směny si Revolut účtuje poplatek 1 %. Promyslete si, zda se vám nevyplatí placené účty, které mají limity vyšší.

Dostupnost: Revolut je dostupný v 160 zemích světa.

Chci Revolut

Monese

Monese, online banka, která spatřila světlo světa v Anglii v roce 2015, je oblíbená především pro své účty, kterým říká instantní. Peníze z nich totiž odesíláte téměř okamžitě. Otevřít si můžete bězný multiměnový účet až ve třech měnách čítající EUR, GBP a možná trochu překvapivě také RON.

Kromě multiměnového účtu může přijít vhod i předplacená debetní karta od Mastercard nebo možnost založit si jeden sdílený účet ve dvou.

Poplatky: U Monese si můžete zřídit účet Simple bez měsíčního poplatku, účet Classic za 5,95 EUR měsíčně, případně Premium konto za 14,95 EUR za měsíc.

Na co si dát pozor: Rozdíl mezi účtem Simple zdarma a placenými je především v tom, že zaplatíte větší poplatky za jednotlivé služby. U mezinárodních plateb jsou to především 2 % z platby, o víkendu dokonce 3 %. S účtem Classic zaplatíte už jen 0,5 % a v rámci Premium máte všechny mezinárodní převody kompletně bez poplatku.

Dostupnost: Monese je dostupná ve 30 zemích světa, především v těch evropských.

Které dokumenty jsou třeba k založení účtu online?

K založení bankovního účtu online v zahraničí obvykle budete potřebovat následující dokumenty:

  • Doklad totožnosti: Platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Tyto doklady slouží jako ověření vaší totožnosti. Banka bude chtít kopii nebo sken pasu či občanského průkazu.

  • Nahrání selfie s dokladem totožnosti: Někteří poskytovatelé vyžadují, abyste nahráli svou fotografii s platným dokladem. Někde to může být dokonce i video. Slouží k ověření, že jste skutečně majitel dokladu.

  • Doklad o bydlišti: Může to být např. nájemní smlouva, účet za energie nebo jiný oficiální doklad s vaší adresou. Některé banky akceptují i potvrzení o přechodném pobytu.

  • Doklad o zaměstnání nebo příjmu: Pokud jste zaměstnaní, budete potřebovat pracovní smlouvu nebo výplatní pásku. Pokud jste podnikatel, tak třeba výpis z obchodního rejstříku. Toto dokládá, že máte stálý příjem pro vedení účtu.

  • Registrační formulář banky: Banka bude chtít, abyste vyplnili její online formulář s vašimi osobními údaji.

Ušetřete si papírování s alternativami jako Wise nebo Revolut

Založit si účet v cizí zemi může být stresující. Nemáte požadované dokumenty, neovládáte cizí jazyk a nerozumíte tomu, co po vás tamní banka požaduje.

Usnadnit situaci vám mohou alternativní finanční společnosti, jako třeba Wise či Revolut.

Ověření účtu u Wise i u Revolut probíhá plně online. Ušetří vám to tak hodiny ztraceného času na úřadech či v bankách. K založení účtu stačí pouze otevřít webovou stránku Wise nebo Revolut, kliknout na registrační tlačítko, vyplnit své údaje podle pokynů, nahrát jeden doklad totožnosti a ověřit totožnost například nahráním selfie fotografie. Za pár minut máte hotovo a můžete využívat svůj nový účet i v zahraničí!

Více o WiseVíce o Revolut

Jak založit účet v zahraničí?

Účet v zahraničí si založíte několika možnými způsoby. Buď můžete využít online finanční společnosti jako Wise, Revolut či Monese, díky kterým si účet založíte online z pohodlí domova. Online služby poskytují také některé běžné banky. Nebo si účet založte přímo na pobočce. Spolu s pracovníkem banky vyplníte formulář a po poskytnutí veškerých vyžadovaných informací je bankovní účet na světě.

Mějte však na paměti, že v každé zemi se proces liší a často je vyžadována návštěva pobočky a není možné účet založit online.

Můžu provést založení účtu v zahraničí online ještě před příjezdem?

Jasně! Mnoho bank dnes umožňuje založit si bankovní účet online bez nutnosti osobní návštěvy pobočky, a to ještě před příjezdem do dané země.

Samozřejmě je důležité pečlivě prověřit podmínky a požadavky dané banky na online založení účtu. Některé mohou vyžadovat osobní návštěvu pobočky nebo další ověřování totožnosti.

Zahraniční účet: Zdarma, nebo počítat s dalšími výdaji?

Při zřizování bankovního účtu v zahraničí je nutné počítat s tím, že mohou být účty spojené s řadou dalších výdajů a poplatků. Samotné založení účtu je většinou zdarma nebo za minimální poplatek. Některé banky pak mohou požadovat minimální vklad pro otevření účtu.

Vedení účtu už ale bývá často zpoplatněné. Většinou se jedná o měsíční poplatky a liší se v závislosti na zvolené bance. Debetní karta, kterou banky obvykle k účtu nabízí, bývá také zpoplatněna jednorázovým nebo měsíčním či ročním poplatkem.

Výběry z bankomatů dané banky jsou většinou zdarma. Výběry z cizích bankomatů už ale mohou být zpoplatněny. Zpoplatněny bývají také mezinárodní platby.

5 tipů pro převod peněz do zahraničí 

Pokud se stěhujete za hranice, s největší pravděpodobností budete bankovní účet v dané zemi potřebovat. Bankovní účet v zahraničí vám umožní dostávat výplatu nebo třeba platit nájem. Je ale možné, že začnete více využívat mezinárodní převody. U běžných bank jsou přeshraniční platby ovšem většinou velmi nákladné a skýtají řadu poplatků.

Zde je několik tipů, které vám pomohou ušetřit:

  • Vyberte vhodnou bankovní službu.

  • Porovnejte směnný kurz své banky s kurzy na Googlu a najděte ten nejvýhodnější.

  • Online bankovní převody jsou téměř vždy nejlevnější variantou.

  • Načasování. Převod peněz v době, která není vytížená, jako jsou svátky nebo víkendy, může být levnější. Revolut ale například za tyto převody účtuje poplatky. Zjistěte si tedy vždy podmínky vaší banky.

  • Využití specializovaných finančních společností – otevření multiměnového účtu u společností, jako jsou Wise a Revolut, vám může výrazně snížit náklady.

Závěr

Pokud se stěhujete do za hranice České republiky, mělo by pro vás být získání bankovního účtu prioritou. Současně to však představuje další nálož stresu, investovaného času a nepříjemného zařizování.

Namísto používání tradiční banky ve vaší nové zemi tedy zvažte založení speciálního účtu od online poskytovatelů jako Wise, Revolut či Monese. Díky těmto společnostem získáte mnohem flexibilnější možnosti účtu, zaplatíte nižší poplatky a budete moct volit mezi řadou mezinárodních služeb, které v zahraničí jistě využijete.

Vyzkoušejte WiseVyzkoušejte Revolut

FAQ: Jak založit bankovní účet v zahraničí

Může si cizinec otevřít účet v zahraničí?

Různé banky mají své vlastní specifické podmínky, takže bývá často obtížné otevřít si účet, pokud nemáte doklad o trvalém pobytu v dané zemi. Jednou z alternativ je vybrat si multiměnový účet, který nabízejí společnosti specializující se na mezinárodní převody. Tyto účty lze často otevřít před ještě cestou a použít k držení vždy té měny, kterou v zemi potřebujete.

Kolik stojí založení účtu v zahraničí?

Založení bankovního účtu je většinou zdarma, ale často budete muset platit průběžné poplatky za vedení účtu nebo transakční poplatky. Pečlivě si prohlédněte sazebník vámi vybrané banky, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Lze si založit bankovní účet v zahraničí online?

Ano! Některé tradiční banky nabízejí možnost otevření účtu online. Většinou ale stejně požadují doklad o trvalém bydlišti nebo mohou vyžadovat, abyste kvůli zprovoznění účtu a ověření totožnosti navštívili pobočku. Nejjednodušší způsob, jak otevřít účet online, který navíc lze použít k držení cizích měn, je vybrat si multiměnový účet od specializovaného poskytovatele, jako je Wise či Revolut.

Lze si založit bankovní účet v zahraničí ještě před příjezdem?

Většina běžných bank potřebuje doklad o trvalé adrese v zemi, v níž banka sídlí. To může krapet ztížit sjednání vašeho účtu předem. Mrkněte na specializované online služby, jako je Wise a Revolut, které mohou nabízet účty, na nichž můžete držet a směňovat cizí měny, bez dokladu o adrese či nutnosti osobně navštívit pobočku.